neljapäev, 2. juuli 2020

Pildike saja aasta tagusest Budapestist

Ungari Tõlkemaja palus mult vormimeister Gyula Krúdy ühe saja aasta taguse lühiloo tõlke Hispaania gripi epideemiast Budapestis. Oli päris mõnus üle aegade tõlkida.


Haige linn
Gyula Krúdy

Sugugi mitte kõik sügised pole Ungaris olnud nii kaunid kui tänavune, mil siin on marutsenud Hispaania haigus. Pehmed ja unistlevad ilmad, unelevad oktoobrikuu päikesekiired ja tuulepäevadel kuldsõelast meile pähe langev pihu on lükanud ümber põlise inimliku ebausu. Seni olime labaselt arvanud, et erinevate taudide mõnusaks levikuks on tarvis niisket, morni, elutüdinud ilma. Olime arvanud, et nohu tilgub räästastest ja palavik hiilib edasi vesise udu vanamoodsas kaeluskuues. Et meie organismi häirimiseks on tarvis ebasõbralikku vihmapilve, mis katab pilgu eest päikese, kui sügisene surm öötunnil rõske kalmistutuulena akna all ohib. Olime arvanud, et haiguse heaks on tarvis miilavat santi enesetunnet, rusutust, hirmutavat eelaimust, nimetut kurbtust, mis paneb inimese vabast tahtest testamenti kirjutama. Lapsepõlvest saati pole ilm oktoobri keskel õilmitsenud nii armastusväärselt ja võbistanud pea kevadiselt oma kiilitiibu salude kuldsetel radadel, millel kõik patseerijad, linnapargi ja Margiti saare unustamatute lehtede all, on puha luuletajad; hellasti sillerdab Doonau...
Ja samas hakkavad kirstud Budapestis otsa saama, puutöökodades valmivad hommikust õhtuni ja õhtust hommikuni puusärgid, hauakaevajad on lahinguväljalt tagasi pöördunud ja leidnud ootamatult rakendust Pesti kalmistutel, säravmõtteline arstiteadus vaikib mornilt... Taudi saabumisest saati pole Pestis olnud nii kurba nädalat kui viimane. Linna ilmel, mida nii noored kui ka vanad olid neljal sõja-aastal korralikult vuntsinud, hakkasid lõpuks ometi paistma laibaplekid. Need, kes olid enesekindlalt endale vastu rinda tagunud, nukruse sõbrad, sünged leinajüngrid, elu argirõõmude keskel musta kuube kandvad matusehusaarid said ikkagi oma õiguse. Pest ei ujunud sõjast välja ilma jubedusekogemuseta. Pest ei saanud jääda erandiks inimlikus õuduses, mis kõik Euroopa suurlinnad maadligi oli surunud. Pest oli heljunud rõõmu aasade kohal, aga karneval sai läbi, eluterve, särav, pillav rõõm, mis oli veel aastaid teinud naisi siin imekauniks ja mehi tõeliselt jubedaks, lahkus linnast nagu rändnäitleja. Arstid sahmivad kohkunult epideemias, hooldajaõed värisevad hirmust ja apteekritel on tööd rohkem, kui teha jaksavad. Rusutult vajuvad kokku kõik ebausud ja teadmised, mida inimkond on tervise ümber ehitanud.
Pesti tänavatel longib ringi sünge, lepitamatu vaim, mida me nelja aasta pikkuse sõjakäigu ajal ei tundnud: hoolimatu, loomulik, igapäevane surm, mis ei anna meile enam aega oma kadunud armsaid taga nutta, tuttavate kirstudega hüvasti jätta ja sõprade lahkumisest pikemalt mõelda: sest ikka ja jälle murrab meie ümber surm. Helde Looja, neli pikka aastat, ajaloo kõige hirmsamal sõjakäigul, ei mõelnud keegi Pestis surmale! Arvasime, et surema peavad ainult need, kellega oleme nagunii juba hüvasti jätnud, ja sõdurite surma üle ei imestanud keegi. Surm logeles linna äärealadel, väsis ära, enne kui sõjaväljadelt Pesti jõudis nagu kaugelt maalt tulev needus. Olime juba hakanud uskuma, et pärast sõda on meie elu vaid üks edukas sehvtimine. Pärast hindade tõstmise ja liigkasu aastaid tantsis kogunenud raha hullumeelselt maanteel. Rahamängur mängis ühtmoodi nii läheneva rahu kui ka lõputu sõja võimalustega. Üks ostis teatri, teine avas kaupluse, kolmas spekuleeris relvatööstuse osakutega.
Meil polnud tulnud mõttessegi, et miski võiks panna piiri linna suurejoonelisele eluviisile, fontäänina tõusvale tujule, ülerahvastatusele ja lämmatavalt pungis lõbudele. Elu kestab igavesti ja õnn teenib meid nagu alandlik puudel. Rongid toovad end tööga rebestades pealinna rikkaid provintslasi, hotellis tuleb portjeel kätt suudelda, teatripileteid saab peaaegu ainult naiselike veetluste eest, kaupmehed jagelevad kantud kosside ja pruugitud riiete pärast, kupeldajad ja lõbupaikade omanikud kosuvad lõhkemiseni, inimlik märatsemine ei tunne naudingujahis piire, lõbud kihutavad autodega ja ainult jalakäijal pole kunagi õigus...
Nüüd jääb siis piisavalt kantud pükse ja omanikuta kosse. Rotid piiksuvad teatrisaalis. Lõbupaikade värvikad varemed tuhmuvad. Purjakil lõbu on vänderdanud kraavi ega leia appi hüüdmiseks jõudu. Kasukates aadlidaamid, kellele kogu korso veel eile kadestades järele vaatas, on jäänud vaatepiirilt välja. Uhked, paistes kavalerid suruvad hirmunult kraadiklaasi kaenla alla. Õnnelikud, rikastunud inimesed anuvad asjatult kodutohtreid ja provintslased ei püüdle enam joobnult Pesti laternate poole. Õnnelik Pesti elanik seisab langetatud päi. Linnas polnud keegi sellele panustanud.